مایکروفر بخریم یا سولاردام؟

5/5 - (1 امتیاز)

مایکروفر بخریم یا سولاردام؟

مایکروفر بخریم یا سولاردام ؟ تفاوت مایکروفر و سولاردام چیست؟ طی سال های اخیر مایکروفرها و یا سولاردام ها توانسته اند به بخش جدایی ناپذیری آشپزخانه ها تبدیل شوند. امکان پخت و پز باکیفیت مواد غذایی در بازه زمانی کوتاهی، به وسیله مایکروفر و سولاردام امکان‌پذیر است اما این دو دستگاه دارای تفاوت هایی هستند که بهتر است خریداران پیش از خرید از آن ها مطلع شوند تا بتوانند به تصمیم درستی در این زمینه برسند. مایکروفرها و سولاردام ها از نظر عملکرد و مکانیسم دارای تفاوت های بسیاری با یکدیگر می باشند.

طراحی و ساختار مایکروفرها به گونه ای است که پخت و پز مواد غذایی با استفاده از آن ها طی مدت زمان کوتاهی انجام می شود؛ سولاردام ها علاوه بر این ساختار دارای المنت های نوری نیز هستند که به مراتب امکان پخت باکیفیت تر و یکنواخت تر مواد غذایی را فراهم می آورند. علاوه بر این سولاردام ها مجهز به سیستم مگاهیتر نیز هستند که گرما را از پایین دستگاه به مواد غذایی منتقل می کنند که پخت سریع تر و یکنواخت تر مواد غذایی را به دنبال دارد. در ادامه قصد داریم به تفاوت های مایکروفر و سولاردام بپردازیم.

عملکرد مایکروفر چگونه است؟

مایکروفرها از لوازم خانگی هستند که همانطور که از نام آن ها مشخص است، ترکیبی از دو دستگاه مایکروویو و فر می باشند و کارکرد اصلی آن ها پخت و پز مواد غذایی و یا یخ غذایی مواد غذایی منجمد شده است.

دستگاه مایکروفر مجهز به قطعه ای به نام مگنترون است که این قطعه قادر به تولید امواجی با فرکانس 2450 مگاهرتز می باشد. امواجی که توسط مایکروفر تولید می شود به دیواره های مایکروفر برخورد کرده و منعکس می گردد و در نهایت توسط مواد غذایی داخل محفظه جذب می شود. در پی جذب امواج مایکرو توسط مولکول های آب مواد غذایی، در نهایت غذا نیز گرم تر می شود.

دستگاه های مایکروفر پخت و پز مواد غذایی و همینطور یخ زدایی غذاهای منجمد را بسیار کوتاه می کنند. ضمن اینکه به دلیل کاهش زمان پخت مواد غذایی، ویتامین های آن ها نیز در اثر حرارت دیدن طولانی از بین نمی رود. با استفاده از برنامه های پیش فرض مایکروفرها، امکان پخت مواد غذایی با رطوبت خود غذا وجود دارد و در واقع نیازی به اضافه کردن کره و یا روغن اضافی به آن نمی باشد.

اغلب مایکروفرها علاوه بر مگنترون، دارای یک المنت نیز هستند که وجود آن امکانات مختلفی شامل پخت مواد غذایی، گریل کردن و … را فراهم می آورد. کاربران مایکروفر می توانند در ابتدای کار با استفاده از برنامه های پیش فرض دستگاه، مشخص کنند غذا با استفاده از کدام یک از دو حالت اشعه های مایکرو و یا المنت پخته شود. داشتن همزمان مگنترون و المنت در دستگاه های مایکروفر، سبب می شود که بتوان با استفاده از آن انواع شیرینی، کیک، پیتزا و … را آماده کرد.

عملکرد سولاردام چگونه است؟

 

در یک تعریف کلی اینطور می توانیم بگوییم که سولاردام ها نسخه پیشرفته تری از دستگاه های مایکروفر هستند که برای اولین بار از سوی برند ال جی (LG) به بازار معرفی شدند. سولاردام ها مجهز به تکنولوژی امواج نوری می باشند و برای پخت غذا در زمان کوتاه تری، از هیتر نوری استفاده می کنند.

هیترها در قسمت بالا و پایین محفظه داخلی سولاردام ها قرار دارند که به واسطه آن ها، غذا به صورت یکنواخت تری پخته می شود. هتیر طراحی شده در قسمت بالای محفظه داخلی سولاردام ها، المنت نوری است که توانایی تولید امواج نورانی با گرما و عمق نفوذ بسیار بالا را دارد.

در قسمت پایین محفظه داخلی سولاردام ها نیز سیستم مگاهیتر شامل هیتر سرامیک و هالوژنی طراحی شده است که وظیفه آن تاباندن امواج گرمایشی نورانی از سمت پایین به مواد غذایی می باشد که همین موضوع گریل شدن و پخت مواد غذایی از قسمت پایین دستگاه را نیز در پی دارد.

طراحی محفظه داخلی سولاردام ها به صورت مدور و استوانه ای است که همین موضوع انعکاس بهتر امواج گرمایی را به دنبال دارد. در واقع می توان گفت سولاردام ، یک مایکروفر مجهز و چندین منظوره می باشد که به مراتب غذا را با سرعت بالاتر و کیفیت بیشتری آماده مصرف می کند و این موضوع از تفاوت های مهم مایکروفر و سولاردام است.

تفاوت مایکروفر و سولاردام چیست؟

تفاوت مایکروفر و سولاردام چیست؟

در هر دو دستگاه مایکروفر و سولاردام قطعه ای به نام مگنترون وجود دارد که امواج با فرکانس بالا را تولید می کنند. اما در سولاردام ها علاوه بر این قطعه سیستم مگاهیتر و همینطور المنت های نوری نیز وجود دارد که در سرعت و کیفیت پخت مواد غذایی، تاثیر بسیار زیادی می گذارد. در صورتی که قصد خرید یکی از این دو دستگاه را دارید، در ادامه به تفاوت های آن ها توجه کنید تا بتوانید متناسب با خواسته خود، تصمیم گیری بهتری داشته باشید.

نوع و تعداد المنت ها از تفاوت های مایکروفر و سولاردام

هر دو دستگاه مایکروفر و سولاردام دارای المنت هستند. مایکروفرها دارای یک المنت در سقف محفظه دستگاه می باشند اما سولاردام ها علاوه بر سه المنت سقفی، دارای یک المنت ذغالی نیز هستند. کارکرد المنت ذغالی در جهت تولید حرارتی است که تا اعماق غذا نفوذ پیدا می کند، به طوری که قسمت بیرونی کاملا پخته و له شود و قسمت داخلی نرم و آبدار باقی بماند.

تفاوت مایکروفر و سولاردام در نوع و تعداد المنت ها، منجر به ایجاد تفاوت در عملکرد آن ها شده است، به طوری که زمان پخت و میزان صرفه جویی در انرژی کاهش پیدا می کند و غذا نیز به صورت یکنواخت تری پخته می شود.

نحوه قرار گیری المنت های گرمایشی

 

همانطور که اشاره کردیم جهت پخت بهتر مواد غذایی در سولاردام ها، از دو عنصر گرمایشی استفاده می شود. کارکرد المنت های تعبیه شده در سقف سولاردام و در زیر سینی فلزی کابین دستگاه، پخت آسان تر و یاکیفیت تر مواد غذایی را به دنبال دارد.

یکی از تفاوت های مایکروفر و سولاردام این است که در برندهای مختلف مایکروفرها، فقط از یک المنت سقفی استفاده شده است که همین موضوع منجر به قدرت پخت کمتر این مایکروفرها شده است.

متفاوت بودن سرعت پخت

از آنجایی که در سولاردام ها از المنت های بیشتری استفاده شده است، بدیهی است که تا چندین برابر سرعت پخت بیشتری نسبت به مایکروفرها داشته باشند. البته این موضوع فقط محدود به سرعت پخت می شود و با سرعت یخ زدایی مرتبط نیست.

در هر دو دستگاه سولاردام و مایکروفر از مگنترون ثابتی برای گرم کردن غذا استفاده می شود، به همین دلیل در سرعت یخ زدایی این دو دستگاه تفاوتی وجود ندارد. اما به دلیل اینکه در سولاردام ها بر خلاف مایکروفرها که سینی شیشه ای دارند، از سینی فلز ضد زنگ استفاده شده است، بازتابش امواج نور با سرعت بالاتری انجام می شود و همین موضوع منجر به متمرکز شدن امواج و یخ زدایی و پخت سریع تر آن ها می گردد.

توانایی پخت متفاوت از تفاوت های مایکروفر و سولاردام

سولاردام یک مایکروفر چند منظوره است که از آپشن های مختلفی از جمله کنترل دمای گریل، سنسور طبخ خودکار، پخت با بخار، سرخ کردن با چندین سطح و … برخوردار است. این در حالی است که مایکروفرها این توانایی را ندارند. بنابراین اگر به دنبال خرید دستگاهی با قدرت پخت بیشتر و برنامه های متنوع تر هستید، سولاردام گزینه مناسب تری برای شما خواهد بود.

تفاوت در کیفیت پخت غذا با سولاردام و مایکروفر

 

یکی از تفاوت های میان مایکروفر و سولاردام، تفاوت در کیفیت پخت غذا می باشد. غذا در داخل مایکروفرها به صورت یکنواخت تری پخته می شود و به دلیل فرآیندی که در داخل این دستگاه ها اتفاق می افتد، سطح غذا اصلا خشک نمی شود. در حالی که غذای پخته شده در مایکروفر نسبت به سولاردام، دارای سطح خشک تری است. این تفاوت به دلیل تولید امواج گرمایی نورانی درون سولاردام ها می باشد که در زمینه حفظ کیفیت مواد غذایی تاثیر بسیاری دارد.

میزان توان مصرفی

مایکروفر و سولاردام از لوازم خانگی پرمصرف به شمار می روند اما در مقایسه این دو دستگاه با یکدیگر باید بگوییم که سولاردام ها نسبت به مایکروفرها دارای مصرف برق بالاتری هستند.

متفاوت بودن نوع و جنس سینی دوار از تفاوت های مایکروفر و سولاردام

یکی از تفاوت هایی که میان مایکروفرها و سولاردام ها وجود دارد، تفاوت در نوع و جنس سینی دوار آن ها است. معمولا سینی هایی که در مایکروفرها به کار می روند، شیشه ای هستند اما سینی های به کاررفته در سولاردام ها، فولاد ضدزنگ می باشند.

طراحی سینی های سولاردام ها از فولاد ضد زنگ، ضمن اینکه آن را به محصولی نشکن تبدیل کرده است، سبب می شود امواج در اثر برخورد با این سینی، منعکس شوند و بر روی غذا متمرکز گردند.

تفاوت در نحوه باز شدن درب

طراحی مایکروفرها به گونه ای است که درب آن ها از چپ به راست باز می شود، در حالی که درب سولاردام ها از بالا به پایین باز می گردد. بسیاری بر این باور هستند که نحوه باز شدن درب سولاردام ها سبب می شود که راحت تر بتوان غذا را در داخل آن قرار داد و در واقع استفاده از آن راحت تر است.

تفاوت مایکروفر و سولاردام در میزان ضرر آن ها

از سوالات رایج کاربران در مورد خرید سولاردام و مایکروفر، تفاوت آن ها از نظر میزان ایمنی که ایجاد می کنند، می باشد. در واقع می خواهند متوجه شوند که کیفیت و سلامت غذای پخته شده در کدام یک از این دو دستگاه بالاتر است.

در هر دو دستگاه مایکروفر و سولاردام از یک تکنولوژی برای گرم کردن غذا استفاده می شود و نمی توان گفت کدام یک ایمن تر می باشد. اما به دلیل اینکه سولاردام با سرعت بالاتری غذا را آماده مصرف می کند، ویتامین های غذا بیشتر حفظ می شود.

تفاوت در وزن و حجم

همانگونه که اشاره کردیم، سولاردام ها برای اولین بار توسط شرکت ال جی معرفی شدند که فضای داخلی آن ها 38 لیتر است. اما مایکروفرهای تولید شده توسط برندهای مختلف دارای ظرفیتی بین 20 الی 40 لیتر هستند. معمولا سولاردام ها نسبت به مایکروفر ها وزن بیشتری دارند و جا به جایی آن ها کمی سخت تر است.

قیمت از اصلی ترین تفاوت های مایکروفر و سولاردام

 

سولاردام ها دارای ویژگی های پخت متعدد و جدیدتری هستند، به همین دلیل قیمت های بیشتری نیز دارند.

تفاوت در برند های تولید کننده

یکی از تفاوت های مایکروفر و سولاردام این است که مایکروفر به دلیل اینکه قدیمی تر و رایج تر است، امروزه توسط برندهای مختلفی تولید می شود که این موضوع به معنای تنوع کیفیت و قیمت در میان مایکروفرها است. در مقابل سولاردام ها از تکنولوژی های جدیدی برخوردار هستند که توسط برندهای محدودی تولید شده اند.

بررسی تفاوت مایکروفر و سولاردام از نظر تعمیرکاران آی پی سرویس اصفهان

کاربرانی که قصد خرید یک دستگاه برای پخت پز و یخ زدایی مواد غذایی را دارند و نمی دانند کدام یک از دو دستگاه مایکروفر و یا سولاردام را تهیه کنند، می توانند با بررسی این مقاله از سایت آی پی سرویس اصفهان تصمیم گیری بهتری داشته باشند.

لازم است انتظارات خود را از دستگاه مورد نظر و همینطور بودجه ای که برای خرید آن در نظر گرفته اید را تعیین کنید تا سریع تر به نتیجه برسید. سولاردام ها برنامه های پخت بیشتری را در اختیار شما قرار می دهند اما در مقابل قیمت های بیشتری نیز دارند.

آی پی سرویس اصفهان ارائه دهنده خدمات تعمیر لوازم خانگی می باشد که می توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر از طریق شماره های انتهای مقاله با کارشناسان آن در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما