علت گرم نشدن غذا در ماکروویو

4.7/5 - (3 امتیاز)

 

علت گرم نشدن غذا در ماکروویو

علت گرم نشدن غذا در ماکروویو چیست؟ مایکروویو ها در آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند و کاربردهای بسیاری دارند؛ به طوری که افراد از آن ها برای گرم کردن غذا و مواد خوراکی، آب، شیر و … استفاده می کنند. مایکروویوهایی که از تکنولوژی های بالاتری برخوردار هستند، در زمینه پخت کیک و پیتزا نیز کارایی دارند. اما ممکن است در اثر استفاده نادرست و یا مشکلات فنی، مایکروویو عملکرد صحیحی نداشته باشد و فرآیند گرم شدن غذا در آن به خوبی انجام نشود. گرم نشدن غذا در داخل مایکروویو دارای دلایل مختلفی است که در ادامه قصد داریم از نگاه کارشناسان آی پی سرویس اصفهان به آن ها بپردازیم.

در نظر داشته باشید که در صورتی که متوجه شدید مایکروویو شما عملکرد صحیحی ندارد و غذا را گرم نمی کند، خودتان نباید دست به کار شوید و اقدام به باز کردن اجزای آن نمایید. مایکروفرها با ولتاژ 220 ولت کار می کنند که برای انسان خطرناک و کشنده هستند؛ بنابراین به منظور جلوگیری از بروز آسیب برای خود و سپس دستگاهتان، بهتر است از هر گونه اقدام اجتناب نمایید و شناسایی مشکل و رفع آن را تعمیرکاران متخصص در این زمینه بسپارید.

عملکرد ماکروویو چگونه است؟

مایکروویوها یکی از لوازم الکترونیکی هستند که در آشپزخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند و می توان با استفاده از آن ها اقدام به گرم کردن مواد غذایی و یا پخت و پز سریع آن ها نمود. مایکروویوها برای گرم کردن غذا، از تابش الکترومغناطیسی استفاده می کنند که به واسطه مولکول های مواد غذایی جذب می شوند.

وقتی اشعه های تولید شده توسط مایکروویو توسط مولکول های آب موجود در مواد غذایی جذب می شوند، جنبش مولکول ها افزایش پیدا می کند و در اثر آن انرژی گرمایی ایجاد می گردد که منجر به گرم شدن غذا طی بازه زمانی بسیاری کوتاهی می گردد.

علت گرم نشدن غذا در ماکروویو

مایکروویوها نیز همانند هر وسیله الکترونیکی دیگری، ممکن است دچار مشکل شوند و عملکرد صحیحی نداشته باشند. یکی از مشکلات رایج که کاربران مایکروویو آن را گزارش کرده اند، گرم نکردن مواد غذایی است که می تواند به دلایل مختلفی از جمله سوختن دیود، خرابی مگنترون، خرابی سوئیچ درب و … ایجاد شود. در ادامه این مقاله از سایت آی پی سرویس اصفهان توضیحات مختصری را پیرامون علت های گرم نشدن غذا در ماکروویو ارائه کرده ایم.

1.سوختن دیود از علت های گرم نشدن غذا در ماکروویو

در مایکروویوها از قطعه الکترونیکی به نام دیود استفاده شده است که کارکرد آن منجر به خنثی کردن ولتاژ می شود و با خازن در ارتباط است. در صورتی که دیود معیوب شود و یا بسوزد، مایکروویو تغذیه نمی شود و در نهایت نمی تواند با تولید امواج مایکرو، غذا را گرم کند.

در واقع دیود توان خروجی AC را به DC تبدیل می ‌کند و همینطور ولتاژ را دو برابر می نماید. ولتاژ تولید شده توسط دیود به مگنترون می رسد و مگنترون نیز با تولید اشعه منجر به گرم شدن مواد غذایی می شود. بنابراین خرابی دیود مانع از رسیدن ولتاژ کافی به مگنترون و عدم تولید اشعه مایکرو می شود که این موضوع به گرم نشدن مواد غذایی در داخل دستگاه منتهی می گردد. خوشبختانه این مشکل به راحتی قابل حل است و کافی است دیود معیوب با دیود سالم جایگزین شود.

2.خرابی مگنترون

همانطور که اشاره کوتاهی کردیم، مگنترون برای گرم کردن غذا از ولتاژ و جریان DC بالایی استفاده می کند، به همین دلیل بیش از هر قطعه دیگری در معرض سوختگی قرار دارد. مگنترون تولید کننده امواج مایکرو در مایکروویو است و خرابی آن از علت گرم نشدن غذا در ماکروویو می باشد.

در صورتی که مشکل گرم نشدن غذا در داخل مایکروویو به دلیل خرابی مگنترون باشد، لازم است که با قطعه جدید جایگزین گردد. لازم است اشاره کنیم که مگنترون با ولتاژ بالایی که از طریق خازن دریافت می کند، کار می کند؛ بنابراین ممکن است خازن ولتاژ بالایی را برای مدت طولانی در خود نگه دارد. اگر دانش کافی در این زمینه ندارید، به منظور جلوگیری از خطر برق گرفتگی بهتر است از باز کردن اجزای داخلی مایکروویو اجتناب نمایید.

3.خرابی سوئیچ درب از علت های گرم نشدن غذا در ماکروویو

مایکروویوها از برندهای گوناگون دارای سه الی چهار سوئیچ درب هستند. این سوئیچ ها جهت اطمینان از بسته بودن کامل درب دستگاه تعبیه شده اند و زمانی که درب دستگاه بسته می شود، فعال می شوند.

این مکانیسم نوعی مکانیسم ایمنی است تا از بسته بودن درب دستگاه اطمینان حاصل شود و اشعه های تولید شده در داخل دستگاه به بیرون درز پیدا نکرده و برای کاربران خطرناک نباشند. در صورتی که درب دستگاه بسته نباشد، هیچ برنامه ای در داخل مایکروویو اجرا نمی شود.

بنابراین اگر میکروسوئیچ های درب دستگاه مایکروفر خراب شود، دستگاه این خرابی را به پای باز بودن درب دستگاه می گذارد و وقتی غذایی را برای گرم کردن در داخل دستگاه می گذارید، برنامه ای را اجرا نمی کند و در نهایت غذا گرم نمی شود.

4. خرابی ترانس

خرابی ترانس ماکروفر

در هر مایکروویو، ترانس معکب شکلی وجود دارد که انرژی مگنترون را برای تولید امواج و تابش در محیط مایکروویو تامین می کند. این قطعه متشکل از تعداد زیادی خازن و یا سیم پیچ های متعدد است که انرژی ولتاژ بالا را در مایکروویو تولید می کند تا لامپ مگنترون بتواند اشعه های مایکرو را ایجاد نماید.

در صورتی که ترانس به دلیل فرسودگی و طول عمر بالا و یا آسیب فیزیکی عملکرد درستی نداشته باشد، قادر به فعالیت صحیح نخواهد بود، در نتیجه غذا نیز در داخل دستگاه به خوبی گرم نخواهد شد. ترانس ها، ولتاژ شهری 220 ولت را دریافت می کنند و آن را به ولتاژ 2000 می رسانند؛ عدم تولید این ولتاژ و نرسیدن به لامپ مگنترون از علت گرم نشدن غذا در ماکروویو است.

5.خرابی برد مایکروویو

برد یک قطعه الکترونیکی در داخل مایکروویو است که کارکرد آن مشابه مغز دستگاه است؛ این قطعه از طریق الکتریسیته به قطعات مختلف مایکروویو دستور شروع و پایان کار را می دهد. در صورتی که برد دستگاه مایکروویو با مشکل مواجه شود، تولید و انتشار اشعه دچار مشکل می شود و فرمان صحیح در دستگاه اجرا نمی گردد. تعمیر برد نیازمند دانش کافی است و لازم است توسط تکنسین های مجرب مورد بررسی قرار بگیرد.

6.خرابی خازن مایکروویو

خازن نیز از دیگر قطعات مهم در مایکروویوها است که عملکرد صحیح آن منجر به گرم شدن مناسب و یکنواخت غذا در داخل این دستگاه می شود. پیش‌تر اشاره کردیم که خازن و دیود، ولتاژ را برای مگنترون بالا می برند تا این قطعه بتواند امواج الکترومغناطیسی را تولید کرده و منجر به گرم شدن غذا گردد. از علت گرم نشدن غذا در ماکروویو خرابی خازن است چراکه در صورتی که این قطعه معیوب شود، ولتاژ کافی به مگنترون نمی رسد و نمی تواند امواج مایکرو را تولید کند.

نکات مهم پیرامون علت گرم نشدن غذا در ماکروویو

در صورتی که متوجه شده اید که دستگاه مایکرویو شما عملکرد صحیحی ندارد و غذا را به خوبی گرم نمی کند، لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید.

  • پیش از هر اقدامی ابتدا مایکروویو را متوقف کرده و آن را از برق جدا کنید.
  • در صورتی که درب دستگاه آسیب دیده است، به منظور جلوگیری از بروز مشکل، سریع تر آن را تعمیر و یا تعویض نمایید.
  • در صورتی که درب دستگاه بسته می شود و میکروسوئیچ ها سالم هستند اما درب شیشه ای آن شکسته است، به هیچ عنوان دستگاه را روشن نکنید، چراکه خروج اشعه ها به بیرون از محفظه برای سلامتی انسان خطرناک است.
  • در صورتی که مایکروویو نیازمند قطعات جدید است، حتما به سراغ تعمیرگاه های معتبر بروید تا از قطعات نو و اورجینال برای تعمیر مایکروویو استفاده کنند.

علت گرم نشدن غذا در ماکروویو از نظر کارشناسان آی پی سرویس اصفهان

یکی از مشکلات رایج مایکروویو ها، گرم نکردن مواد غذایی است که همانگونه که در این مقاله مطالعه فرمودید، به دلایل مختلفی ایجاد می شود. پس از مشاهده مشکل، لازم است که تمامی دلایلی که منجر به بروز آن می شود بررسی گردد تا در نهایت عیب یابی صحیح انجام شده و مشکل برطرف شود.

لازم است ضمن اینکه خودتان اقدام به تعمیر و باز کردن قطعات مایکروویو نکنید، اینکار را به تعمیرگاه های غیرمجاز نیز نسپارید. در صورتی که تعمیر مایکروویو خود را به افراد غیر متخصص بسپارید، نه تنها مشکل دستگاه شما برطرف نخواهد شد، بلکه ممکن است دچار آسیب های بیشتری نیز شود و هزینه های بیشتری برای شما در پی داشته باشد.

تعمیرکاران حرفه ای آی پی سرویس اصفهان پس از شناسایی علت گرم نشدن غذا در ماکروویو و قطعه معیوب، سعی می کنند به منظور کاهش هزینه ها به جای جایگزین آن با قطعه جدید، ابتدا اقدام به تعمیر قطعه نمایند تا در نهایت هزینه ها برایتان به صرفه تر باشد. در صورتی که مایکروویو شما غذا را به خوبی گرم نمی کند، می توانید برای دریافت خدمات با کارشناسان آی پی سرویس اصفهان تماس حاصل بفرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما