علت جرقه زدن مایکروفر سامسونگ

5/5 - (4 امتیاز)

علت جرقه زدن مایکروفر سامسونگ

ممکن است در زمان کار کردن با دستگاه مایکروفر و در هنگام گرم کردن غذا و یا پخت و پز، متوجه شوید که مایکروفر جرقه می زند. این موضوع کمی نگران کننده به نظر می رسد، اما در اولین قدم باید مایکروفر را متوقف کرده و آن را از برق جدا کنید و سپس علت را شناسایی نمایید تا از آسیب به مایکروفر جلوگیری کنید. گاهی علت جرقه زدن مایکروفر سامسونگ وجود یک شی فلزی یا وجود قند و چربی در محفظه داخلی آن است که به راحتی قابل حل است اما گاهی نیز جرقه ناشی از مشکلات فنی دستگاه می باشد. در ادامه این مقاله از سایت آی پی سرویس اصفهان همراه ما باشید که علت های جرقه زدن مایکروفر را به طور کلی بررسی کرده ایم.

بررسی علت جرقه زدن مایکروفر سامسونگ

از دستگاه های پرطرفدار در خانه ها و حتی در محل کار، مایکروفر است که در زمینه پخت و پز و یخ زدایی سریع غذاها کارایی دارد. زمانی که یک مایکروفر را تهیه می کنید، نحوه نگهداری و استفاده شما از این وسیله، می تواند تاثیر بسزایی در طول عمر و همینطور عملکرد صحیح آن داشته باشد. با این حال مایکروفر ها نیز همانند دیگر وسیله ها ممکن است به دلایل مختلفی دچار مشکل شوند.

یکی از مشکلات رایج در هنگام استفاده از مایکروفر، جرقه زدن در داخل آن است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. معمولا جرقه زدن مایکروفر با سر و صدا و نور بسیاری همراه است و چنانچه پس از مشاهده آن به موقع اقدام نشود، ممکن است موجب سوختگی دیواره ها و یا سقف مایکروفر نیز شود.

دقت کنید که مایکروفر سامسونگ اشعه های قدرتمندی را تولید می کند که در شرایطی می تواند برای انسان خطرناک نیز باشد؛ بنابراین در صورت مشاهده جرقه به هیچ عنوان اقدام به بازکردن و یا تعمیر آن نکنید و سریعا با تکنسین های مجرب تماس حاصل بفرمایید و حل مشکل را به آن ها بسپارید. در ادامه علت های جرقه زدن مایکروفر سامسونگ را بررسی کرده ایم.

1.وجود شی فلزی از علت های جرقه زدن مایکروفر سامسونگ

 

اولین و مهم ترین موضوعی که منجر به ایجاد جرقه در داخل مایکروفرهای سامسونگ می شود، وجود شی فلزی در داخل آن است. ممکن است شما عمدا و یا سهوا و به صورت تصادفی یک شی و یا ظرف فلزی را در داخل مایکروفر قرار دهید، در چنین شرایطی پس از روشن کردن دستگاه و اجرای برنامه مورد نظرتان، شاهد جرقه زدن آن خواهید بود.

در صورتی که پس از جرقه زدن مایکروفر، متوجه جسم فلزی در داخل دستگاه شدید، سریعا مایکروفر را متوقف کرده و جسم را از داخل آن خارج کنید تا به دیواره ها و سقف محفظه داخلی دستگاه آسیب وارد نشود. اجسام فلزی، فویل ها، ظروف با لبه های طلایی، ظروف آبکاری شده و … منجر به ایجاد جرقه در مایکروفر می شوند.

2.شکستن و یا خرابی کاور انتشار موج

در تمامی مایکروفر های سامسونگ در قسمت محفظه داخلی و بر روی دیواره، یک پوشش مستطیلی وجود دارد که نام آن کاور انتشار امواج است. وظیفه اصلی این کاور این است که انرژی گرمایی را به قسمت مرکزی آن انتشار می دهد و بر روی غذایی که در داخل دستگاه قرار گرفته است، متمرکز می کند.

در برخی موارد ممکن است ذرات غذا بر روی پوشش و کاور انتشار امواج قرار بگیرند و انرژی گرمایی زیاد منجر به سوختن این ذرات و در نهایت ایجاد جرقه شود.
در برخی موارد در نتیجه استفاده بیش از حد از مایکروفر، احتمال دارد که کاور انتشار موج که وظیفه انتشار امواج را بر عهده دارد بشکند و همین موضوع منجر به جرقه زدن مایکروفر سامسونگ شود.

3.معیوب بودن دیود مایکروفر از علت های جرقه زدن مایکروفر سامسونگ

 

یکی از قطعات داخلی مایکروفرهای سامسونگ، دیود است که هدف از تعبیه آن در این دستگاه تولید، ترکیب کردن، تشخیص و تغییر سیگنال های مایکروفر است. زمانی که از مایکروفر استفاده می کنید، این قطعه نیز مورد استفاده قرار می گیرد؛ استفاده شدن بیش از اندازه این قطعه سبب فرسودگی و یا شکستن آن می گردد. معیوب بودن دیود از دیگر علت های جرقه زدن مایکروفر سامسونگ است که در صورت اتصال کوتاه شدن، جرقه زدن آن همراه با صدای هوم نیز خواهد بود.

اگر دیود صرفا معیوب شده باشد و اتصال کوتاه نگردیده باشد، جرقه در مایکروفر همراه با بوی سوختگی است. در صورتی که هر یک از این علائم را مشاهده کردید، جهت تعویض دیود در مایکروفر سامسونگ با تعمیرکاران مجرب آی پی سرویس اصفهان تماس حاصل بفرمایید.

4.قطره‌های روغن یا مایعات درون دستگاه

از دیگر علت های جرقه زدن مایکروفر سامسونگ تجمع قطره های روغن، آب و همینطور خرده های مواد غذایی در داخل دستگاه مایکروفر می باشد. به همین دلیل لازم است پس از هربار استفاده از دستگاه مایکروفر اقدام به تمیز کردن محفظه داخلی آن به خصوص دیواره ها و سقف نمایید.

5.آسیب دیدگی پایه فلزی مایکروفر سامسونگ

آسیب دیدن پایه ماکروفر سامسونگ

تمامی مایکروفرهای سامسونگ دارای یک پایه فلزی هستند که از آن برای ایجاد طبقه استفاده می شود. معمولا این پایه ها لعاب کاری شده اند که ممکن است پس از مدتی استفاده، فرسوده شده و یا لعاب آن ها از بین برود که خود عامل جرقه در داخل مایکروفر سامسونگ خواهد بود.

بنابراین لازم است که این پایه فلزی را از داخل دستگاه بیرون بیاورید و آن ها بررسی کنید که رنگ آن حتی در قسمت های کوچکی از بین نرفته باشد؛ در صورتی که پایه فرسوده است باید آن را با نمونه مشابه باکیفیت جایگزین نمایید.

6. علت جرقه زدن مایکروفر سامسونگ به دلیل خرابی همزن مایکروفر

 

همزن ها برای اینکه انرژی گرمایی تولید شده توسط مگنترون، به صورت یکنواخت در تمامی قسمت ها توزیع شود، در داخل مایکروفر قرار دارند. در صورتی که این قسمت از دستگاه مایکروفر خراب شود، مایکروفر سامسونگ جرقه می زند.

7.اتصالات درونی

در تمامی لوازم الکترونیکی، اتصالات درونی منجر به جرقه زدن و یا سوختن دستگاه می شود. در برخی موارد استهلاک عایق سیم پیچی داخل دستگاه یا خرابی قطعات درونی، منجر به اتصالات درونی می شود و شما زمانی که دستگاه روشن بوده و در حال کار است، شاهد جرقه زدن آن خواهید بود.

8.خرابی محرک مایکروفر از علت های جرقه زدن مایکروفر سامسونگ

در صورتی که محرک مایکروفر نیز خراب شود، منجر به جرقه زدن مایکروفر سامسونگ می شود. محرک وظیفه چرخش سینی را بر عهده دارد و در صورت عدم عملکرد صحیح انرژی گرمایی به طور مساوی به تمامی قسمت های مواد غذایی موجود در داخل آن نمی رسد و به عبارتی حرارت در یک نقطه متمرکز می شود.

خرابی محرک مایکروفر، سبب می شود که سینی نچرخد و حرارت در یک نقطه متمرکز شود و در نهایت مایکروفر جرقه بزند. این قطعه در صورت شکستگی در موتور و یا پارگی در تسمه محرک دچار مشکل می شود.

9.از بین رفتن عایق بدنه مایکروفر

استفاده طولانی مدت از دستگاه مایکروفر و یا تمیز کردن محفظه داخلی آن با ابزار نامناسب منجر به از بین رفتن و یا پریدگی لعاب محفظه داخلی مایکروفر می شود. زمانی که لعاب و عایق بدنه دستگاه از بین برود، اشعه های مایکروفر به دیواره ها برخورد می کنند و منجر به ایجاد جرقه می شوند که معمولا با سر و صدای زیادی نیز همراه هستند.

10.خراب بودن لامپ مگنترون از علت جرقه زدن مایکروفر سامسونگ

در صورتی که لامپ مگنترون در دستگاه مایکروفر خراب شده باشد، احتمال دارد که آنتن مایکروفر و صفحه میکا را از بین ببرد. در چنین حالتی اگر صفحه میکا و آنتن در مایکروفر از بین برود، جرقه ایجاد می شود و حتی ممکن است منجر به آتش‌سوزی نیز گردد. بنابراین در صورتی که چنین مشکلی برایتان ایجاد شد، به منظور جلوگیری از آسیب های جدی به دستگاه، حتما جهت تعمیر آن از تکنسین ها و تعمیر کاران مجرب کمک بگیرید.

نکات مهم برای جلوگیری از جرقه زدن مایکروفر سامسونگ

 

در این مقاله علت جرقه زدن مایکروفر سامسونگ را بررسی کردیم؛ لازم است توجه داشته باشید که جرقه زدن دستگاه مایکروفر اجتناب ناپذیر نیست و شما قادر خواهید بود با رعایت چند نکته ساده از بروز این مشکل جلوگیری کنید. در ادامه به نکات مهم برای جلوگیری از جرقه زدن مایکروفر سامسونگ را ارائه کرده ایم:

پس از هربار استفاده از دستگاه مایکروفر، با یک دستمال مرطوب و یا اسفنج آن را به خوبی تمیز کنید. توصیه می شود از اسکاچ های زبر و یا فلزی استفاده نکنید چراکه ممکن است لعاب دستگاه را از بین ببرد.
متناسب با ظرفیت دستگاه و برنامه های پیش فرضی که برای طبخ غذاها دارد، اقدام به پخت و پز و یا یخ زدایی نمایید تا به قطعات آن آسیب وارد نشود.
حتما از مناسب بودن ظروفی که در داخل مایکروفر قرار می دهید، اطمینان حاصل کنید؛ ظروف فلزی، ظروفی که لب پریدگی دارند و همینطور ظروف آبکاری شده، منجر به ایجاد جرقه در داخل مایکروفر می شوند و توصیه می شود به هیچ عنوان آن ها را در داخل مایکروفر قرار ندهید.
از درپوش های مخصوص مایکروفر استفاده کنید تا قطره های روغن و یا تکه های غذا در داخل دستگاه پخش نشود و چربی ها بر روی بدنه و سقف مایکروفر ننشیند.

شناسایی علت جرقه زدن مایکروفر سامسونگ

در صورتی که در حین استفاده از دستگاه مایکروفر متوجه شدید که جرقه می زند، ابتدا تمامی قطعات فلزی مایکروفر شامل پایه ها، جوجه گردان ، بخارپز و … را از داخل محفظه داخلی آن خارج کنید و سپس یک لیوان آب را درون دستگاه قرار دهید و یک برنامه پیش فرض برای گرم کردن آب را اجرا کنید.

در صورتی که دستگاه مایکروفر شما زمانی که در حال گرم کردن آب است، جرقه نزد یعنی مشکل می تواند به علت رنگ پریدگی و یا از بین رفتن لعاب برخی قطعات فلزی دستگاه باشد که لازم است بررسی کرده و قطعه معیوب را شناسایی کنید و سپس آن را تعویض نمایید. اما اگر مجدد دستگاه جرقه بزند، متوجه خواهید شد که مشکل فنی ایجاد شده است.

توجه داشته باشید که تعمیر مایکروفر امری تخصصی است و در صورتی که دانش کافی در این زمینه نداشته باشید و اقدام به تعمیر آن نمایید، ممکن است به دیگر قطعات دستگاه نیز آسیب برسانید.

بنابراین پس از مشاهده جرقه و یا آتش‌سوزی در مایکروفر، شناسایی علت جرقه زدن مایکروفر سامسونگ و رفع آن را بر عهده تعمیر کاران و تکنسین های مجرب بگذارید. آی پی سرویس اصفهان با اعزام نیروی متخصص به محل، مشکل مایکروفر شما را برطرف خواهند کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما