علت نچرخیدن سینی مایکروفر

5/5 - (2 امتیاز)

علت نچرخیدن سینی مایکروفر چیست

علت نچرخیدن سینی مایکروفر چیست؟ مایکروفرها یکی از لوازم خانگی پرکاربرد هستند که فرآیند درست کردن غذا را آسان می کنند. یکی از مشکلات رایجی که برای مایکروفرها ایجاد می شود، نچرخیدن سینی مایکروفر می باشد. سینی گردان با هدف چرخاندن غذا در داخل محفظه مایکروفر طراحی شده است تا اشعه تولید شده توسط مگنترون به تمامی قسمت های غذا برسد و پخت یکنواختی داشته باشد.

علاوه بر سینی قطعات دیگری شامل موتور، کوپلار و ریل نیز در این چرخش نقش دارند؛ به طوری که از کار افتادن هر یک از این قطعات منجر به نچرخیدن سینی مایکروفر خواهد شد. در ادامه این مقاله، به ارائه نظرات تعمیرکاران آی پی سرویس اصفهان پیرامون علت نچرخیدن سینی مایکروفر پرداخته ایم.

در صورتی که در حال استفاده از دستگاه مایکروفر، به یکباره متوجه شده اید که سینی چرخان آن کار نمی کند و از کار افتاده است، برای شناسایی و رفع مشکل می توانید از تعمیرکاران آی پی سرویس اصفهان کمک بگیرید.

دلیل چرخیدن سینی مایکروفر در هنگام کار چیست؟

در اغلب مایکروفرها از برندهای گوناگون، صفحه ای در قسمت زیرین دستگاه طراحی شده است که چرخش آن منجر به پخت سریع تر و یکنواخت تر غذا می شود. سینی مایکروفرها به صورت پیش فرض و با اجرای هریک از برنامه های دستگاه، شروع به چرخیدن می کند اما شما می توانید با یک دکمه چرخیدن و یا نچرخیدن آن را تنظیم کنید. در برخی مدل ها قابلیت تغییر چرخش سینی نیز وجود دارد.

همانطور که می‌دانید در مایکروفرها هم از گرمای المنت و هم از گرما و حرارت ناشی از اشعه های تولید شده توسط مگنترون، غذا گرم می شود. چرخش سینی سبب می شود که امواج مایکرو تولید شده به صورت مساوی به تمامی قسمت های غذا برسد و در نهایت شاهد پخت یکنواخت آن باشیم. سینی مایکروفر معمولا بر روی یک موتور گردان تعبیه شده است و در واقع نیروی لازم برای چرخیدن را از موتور دریافت می کند.

علت نچرخیدن سینی مایکروفر چه می باشد؟

 

همانگونه که اشاره کوتاهی کردیم، چرخش سینی مایکروفر برای پخت یکنواخت غذا لازم و ضروری است. چرخش سینی در نتیجه عملکرد صحیح چندین قطعه اتفاق می افتد و چنانچه در عملکرد قطعات مربوطه مشکلی ایجاد شود، بدیهی است که چرخش سینی نیز با مشکل مواجه می شود. علت نچرخیدن سینی مایکروفر وابسته به عوامل مختلفی است که در ادامه آن ها را بررسی کرده ایم:

1.خرابی و اشکال در موتور متحرک و یا موتور گردان

زمانی که متوجه شدید سینی مایکروفر نمی چرخد، در اولین قدم باید موتور متحرک سینی گردان و یا موتور گردان را بررسی نمایید. موتور گردان به کمک یک شفت و کوپلار به سینی متصل شده است و نیروی مورد نیاز برای گردش سینی را فراهم می کند.

به همین دلیل در صورتی که موتور گردان آسیب ببیند، نیروی لازم برای چرخش سینی فراهم نمی شود و از کار می ایستد. سعی نکنید خود برای تعمیر موتور گردان اقدام کنید و شناسایی و رفع مشکل آن را به تکنسین های آی پی سرویس اصفهان بسپارید.

2.خرابی کوپلینگ از علت های نچرخیدن سینی مایکروفر

کوپلار و یا همان کوپلینگ، وسیله ای نرم و پلاستیکی می باشد که به کمک یک شفت، به موتور گردان متصل شده است. هدف از تعبیه کوپلینگ در مایکروفر این است که حرکت موتور گردان را به سینی شیشه ای منتفل کند. بنابراین اگر کوپلینگ خراب شده باشد و قادر به انتقال نیروی موتور به سینی نباشد، سینی مایکروفر از گردش می ایستد و نمی چرخد.

همینطور لازم است اشاره کنیم که اگر کوپلینگ و یا کوپلار دارای عملکرد صحیحی باشد، چرخش سینی با لرزش و صدایی همراه نخواهد بود؛ بنابراین چرخش مشکل دار و با سر و صدای زیاد نیز می تواند نشانه ای از خرابی کوپلینگ باشد.

برای شناسایی این مشکل، کلافی است سینی مایکروفر را بردارید تا کوپلینگ دستگاه را ببینید؛ هر گونه شکستگی و یا آسیب در کوپلینگ از نظر ظاهری مشخص است و در صورت مشاهده هر گونه مشکل در آن می توانید به کمک کارشناسان آی پی سرویس اصفهان کوپلینگ را تعویض کنید.

3. مشکلات فنی از علت های نچرخیدن سینی مایکروفر

 

برای بررسی علت نچرخیدن سینی مایکروفر لازم است به سینی دستگاه توجه کنید. اگر سینی مایکروفر شکسته باشد یا سایز آن با سایز مایکروفر تناسب نداشته باشد، سینی مایکروفر نمیچرخد. در چنین شرایطی با تعویض سینی، مشکل برطرف می شود.

4.وجود چربی و مواد غذایی در زیر سینی مایکروفر

وجود چربی و مواد غذایی در زیر سینی مایکروفر

لازم است در زمان بررسی علت نچرخیدن سینی مایکروفر حتما توجه داشته باشید که چربی و یا مواد غذایی در زیر سینی قرار نگرفته باشد. فراموش نکنید که عدم رسیدگی به نظافت داخلی مایکروفر و تجمع چربی و باقی مانده های مواد غذایی در اطراف کوپلینگ و در زیر سینی گردان می تواند از علت های نچرخیدن سینی مایکروفر باشد.

علاوه بر این وجود هر گونه جسم خارجی در زیر سینی گردان مایکروفر نیز از چرخش آن جلوگیری می کند. بنابراین بهتر است سینی و زیر آن را بررسی کنید و به وسیله یک تکه پارچه نرم و کمی شوینده مناسب، اقدام به تمیز کردن محفظه داخلی به خصوص قسمت کوپلینگ نمایید.

5.قرار گیری اشتباه سینی در داخل مایکروفر

اگر در حال بررسی علت نچرخیدن سینی مایکروفر هستید، لازم است حتما به نحوه قرار گرفتن سینی در داخل محفظه دقت داشته باشید. در صورتی که سینی شیشه ای به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد، چرخش درستی نخواهد داشت.

6.مشکل در ریل زیر سینی از علت نچرخیدن سینی مایکروفر

 

در زیر سینی مایکروفر یک ریل کمکی قرار گرفته است که هدف از تعبیه آن، کمک به تعادل سینی می باشد. بنابراین اگر مشاهده می کنید که در زمان اجرای برنامه، سینی مایکروفر تعادل ندارد، لازم است ریل را تعویض کنید.

ریل های سینی مایکروفر دارای چرخ هایی هستند که ممکن است در طول زمان و به دلیل استفاده زیاد، دچار ساییدگی و یا شکستگی شوند و به همین دلیل برای چرخش و تعادل سینی مشکلی را ایجاد کنند. برای تهیه ریل سینی مایکروفر اصل و اورجینال می توانید از تکنسین های آی پی سرویس اصفهان کمک بگیرید.

7.خرابی شفت از علت نچرخیدن سینی مایکروفر

از دیگر دلایلی که منجر به نچرخیدن سینی مایکروفر می شود، خرابی شفت است. در کنار کوپلینگ و موتور محرک یک شفت برای چرخش سینی طراحی شده است؛ در صورتی که این شفت به دلایل مختلفی آسیب ببیند و یا بشکند، سینی مایکروفر چرخش صحیحی نخواهد داشت.

8.خرابی برد الکترونیکی مایکروفر

خرابی برد الکترونیکی مایکروفر نیز می تواند منجر به عدم چرخش آن شود. برد الکترونیکی در دستگاه از قطعات مهمی است که برای بررسی علت نچرخیدن سینی مایکروفر، لازم است آن را به عنوان گزینه های آخر قرار دهید، چراکه احتمال مشکل در چرخش سینی ناشی از اشکال در برد الکترونیکی بسیار کم می باشد.

شناسایی علت نچرخیدن سینی مایکروفر با تعمیرکاران آی پی سرویس اصفهان

 

مایکروفرها از لوازم خانگی پرمصرف هستند که ممکن است هر گونه اشکال در عملکرد آن ها منجر به بروز مشکل در رویه روزانه افراد شود. بنابراین در صورتی که دستگاه مایکروفر شما با مشکل مواجه شده است، سعی نکنید اقدام به تعمیر آن نمایید؛ چراکه تعمیرات مایکروفر بسیار حساس می باشد و در صورتی که تخصص و دانش کافی در این زمینه نداشته باشید، ممکن است به آن آسیب برسانید.

شما عزیزان می توانید ابتدا با تعمیرکاران آی پی سرویس اصفهان تماس بگیرید و مشاوره دریافت کنید تا در صورتی که مشکل جزئی باشد با راهنمایی تکنسین های مجموعه خود مشکل را برطرف کنید. در غیر این صورت لازم است هیچ اقدامی نکنید تا تعمیرکاران آی پی سرویس اصفهان در محل حاضر شوند و طی مدت زمان کوتاهی مشکل را شناسایی و برطرف نمایند.

مجموعه آی پی سرویس اصفهان به صورت تخصصی در زمینه تعمیر لوازم خانگی از جمله مایکروفر در حالت فعالیت است؛ تعمیرکاران این مجموعه با استفاده از دانش و تخصص خود قادر خواهند بود که مشکل دستگاه شما را طی مدت زمان کوتاهی رفع کنند. لازم به ذکر است که پس از اتمام فرآیند تعمیرات، گارانتی و ضمانت نامه نیز به شما مشتریان گرامی ارائه می شود.

در صورتی که مایل به دریافت خدمات تعمیر مایکروفر و همینطور شناسایی علت نچرخیدن سینی مایکروفر و برطرف کردن آن هستید، می توانید از طریق شماره های درج شده در انتهای این مقاله، با تعمیرکاران مجموعه آی پی سرویس اصفهان در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما