علت دود کردن مایکروفر چیست؟

4.7/5 - (4 امتیاز)

علت دود کردن مایکروفر چیست؟

علت دود کردن مایکروفر چیست؟ مایکروفر ها وسیله ای برای پخت سریع و ساده برخی غذاها هستند که کار کردن با آن ها آسان است؛ اما ممکن است گاهی به دلایل فنی و یا ناشی از استفاده نادرست از دستگاه، مایکروفر شما عملکرد مناسبی نداشته باشد و دچار مشکل شود. یکی از مشکلات رایجی که بسیاری از کاربران آن را گزارش کرده اند، خروج دود از دستگاه همراه با بوی سوختگی می باشد. گاهی این موضوع یک دلیل ساده دارد که خود قادر به رفع آن خواهید بود اما گاهی نیز این مشکل ناشی از یک اشکال جدی فنی می باشد که لازم است حل کردن آن به تکنسین های ماهر در این زمینه بسپارید. در ادامه به علت دود کردن مایکروفر از نگاه کارشناسان آی پی سرویس اصفهان پرداخته ایم.

علت دود کردن مایکروفر و بوی سوختگی در آن چیست؟

همانطور که اشاره کردیم از لوازم کاربردی در زندگی انسان ها، مایکروفر ها هستند که انجام امور مرتبط با پخت و پز غذا را برای افراد ساده می کنند. اما گاهی به دلایل مختلفی، مشکلاتی برای آن ها ایجاد می شود که نیازمند سرویس دوره ای و یا تعمیر توسط تعمیرکاران مجرب و آشنا به طراحی و ساخت مایکروفر ها هستند. زمانی که در این دستگاه کاربردی، مشکلی ایجاد می گردد، زندگی روزمره با مشکل مواجه می شود که بهترین کار برای بازگردان آن به چرخه زندگی، دریافت خدمات از تکنسین های متخصص در این زمینه می باشد.

در ادامه قصد داریم علت دود کردن مایکروفر را از نظر تعمیر کاران آی پی سرویس اصفهان برای شما عزیزان ارائه کنیم.

1.تمیز نبودن فضای داخلی مایکروفر از علت دود کردن مایکروفر

ممکن است زمانی که مواد غذایی را در داخل مایکروفر قرار می دهید، ذرات آن به خصوص قطره های چربی بر روی دیواره ها و سقف محفظه داخلی مایکروفر پاشیده شود. اگر پس از هربار استفاده این ذرات را از داخل مایکروفر تمیز نکنید، در استفاده های بعدی در اثر حرارت و گرمای ایجاد شده می سوزند و دود می کنند.

برای رفع این موضوع اولا لازم است به صورت منظم و یا دوره ای و یا پس از هربار استفاده از دستگاه مایکروفر، محفظه داخلی دستگاه را با استفاده از آب و سرکه و یا آب و صابون رقیق شده، شستشو دهید. در این صورت می توانید بدون اینکه ذرات مواد غذایی بر روی دیواره ها خشک شود، آن را تمیز کنید. همینطور می توانید برای جلوگیری از پاشش مواد غذایی در حین گرم شدن و یا پخت و پز، درپوش مخصوص گرم کردن مواد غذایی را بر روی آن قرار دهید.

2. استفاده از ظروف نامناسب و فلزی از علت دود کردن مایکروفر

برای استفاده از دستگاه مایکروفر حتما باید از ظروف مناسب داخل مایکروفر استفاده کنید؛ استفاده از ظروف نامناسب برای مایکروفر همچون ظروف فلزی، استفاده از پوشش فویل آلومینیومی بر روی ظروف، ظرف های چینی دور طلایی و … منجر به ایجاد دود در داخل مایکروفر می شود.

در واقع وقتی این ظروف در داخل دستگاه مایکروفر قرار داده می شود، یک قوس ولتاژ بالا تولید می گردد که منجر به ایجاد دود و بوی سوختگی می شود. حرارتی که در اثر برخورد اشعه های مایکروفر با ظروف فلزی ایجاد می شود، حتی منجر به ایجاد جرقه و در صورت ادامه دار بودن آتش‌سوزی نیز می گردد.

بنابراین وقتی می خواهید ظرفی را در داخل دستگاه مایکروفر استفاده کنید، حتما توجه کنید که دارای برچسب با پیام، ایمن برای استفاده در مایکروفر باشد. فراموش نکنید کوچکترین تراشکاری فلزی، منگنه های چای کیسه ای، حتی یک تکه اسکاچ باقی مانده در ظرف نیز منجر به ایجاد جرقه و دود می شود.

3.پخت طولانی مدت غذا در دستگاه مایکروفر

پخت طولانی مدت مواد غذایی در داخل مایکروفر نیز منجر به سوختن و دود کردن آن می گردد. در داخل مایکروفر، تولید حرارت بسیار سریع تر از اجاق گاز است. بنابراین اگر تجربه کافی در زمینه استفاده از مایکروفر برای پخت و پز مواد غذایی ندارید، حتما برای یخ زدایی و یا پخت غذا، از تایم های کم شروع کنید و در صورت نیاز مجدد زمان دستگاه را تنظیم کنید.

یا در کنار دستگاه حضور داشته باشید و با چک کردن مواد غذایی، از کافی بودن زمان عملیات پخت و پز اطمینان حاصل کنید. از سویی دیگر لازم است از توان مناسب دستگاه مایکروفر بر اساس میزان و بافت مواد غذایی خود استفاده کنید؛ انتخاب توان بالا برای پخت و پز نیز منجر به سوختن غذا می شود و از علت های دود کردن مایکروفر است.

4. اتصالی کردن اجزای داخلی مایکروفر

اتصالی کردن اجزای داخلی مایکروفر

زمانی که سیم پیچی های ترانس دچار سوختگی شده باشند، بویی مشابه با بوی سیم سوخته همراه با دود از مایکروفر خارج می شود. این مشکل فنی و جدی می باشد که در صورتی که علائم آن را مشاهده کردید، لازم است بلافاصله دستگاه را خاموش کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن با یک تعمیر گاه معتبر تماس بگیرید تا مشکل را برطرف نمایید.

فراموش نکنید اگر از دستگاه دود همراه با بوی سوختگی خارج می شود، ادامه کار دستگاه منجر به آتش‌سوزی و آسیب های جدی به آن خواهد شد.

5. دلیل تجمع چربی بر روی المنت های گریل از علت دود کردن مایکروفر

اگر از مایکروفر برای گریل کردن مواد غذایی چرب استفاده کرده اید، احتمالا ذرات چربی و مواد غذایی بر روی گریل پاشیده شده است؛ حرارت دیدن این ذرات منجر به ایحاد سوختگی و تولید دود می شود.

این مشکل راهکار ساده ای دارد و آن این است که اگر ذرات چربی را بر روی گریل مشاهده کردید، حتما اقدام به تمیز کردن گریل ها نمایید تا به مرور زمان سفت و سخت نشوند و به راحتی بتوانید آن ها را از سطح گریل جدا کنید.

6.سوختن کابل اتصال برق

کابل اتصال برق مایکروفر دارای روکشی پلاستیکی می باشد. اگر نحوه قرار گیری این کابل در مجاورت دستگاه به گونه ای باشد که در هنگام کار مایکروفر در تماس با آن باشد، احتمال دارد داغ شده و بسوزد و دود ایجاد کند.

اگر دود ایجاد شده از دستگاه مایکروفر بیرون از محفظه داخلی آن است، به راحتی می توانید عامل آن را که کابل اتصال برق است، شناسایی کنید. البته علاوه بر موارد گفته شده، استفاده از زمان های پخت طولانی نیز منجر به سوختن کابل اتصال برق می شود و از علت های دود کردن مایکروفر است.

7. سوختن قطعاتی شامل ترموستات، ترانس ولتاژ بالا و رله برد

در ساختار مایکروفر ها، اجزای مختلفی به کار رفته است؛ برخی از این اجزای به کار رفته در دستگاه مایکروفر شامل ترموستات، ترانس ولتاژ بالا و رله در ترکیب خود دارای برخی اجزای پلاستیکی هستند. در صورتی که دمای مایکروفر ها بیش از اندازه افزایش پیدا کند، این قطعات می سوزند و دود ایجاد می کنند.

لازم به ذکر است که کوبل به کار رفته در زیر سینی مایکروفر نیز قطعه ای تمام پلاستیکی است که در زمان استفاده از مایکروفر با برنامه های پخت طولانی، احتمال سوختن آن وجود دارد. در صورتی که خروج دود از مایکروفر با بوی سوختگی بسیار زیاد پلاستیک، مشاهده کردید؛ احتمالا مشکل مرتبط به یکی از این سه قطعه خواهد بود. برای تعویض این قطعات حتما از تکنسین های مجرب کمک بگیرید و خودتان اقدام به انجام کاری نکنید.

تعمیرگاه تخصصی جهت عیب یابی و رفع علت دود کردن مایکروفر

در این مقاله از سایت آی پی سرویس اصفهان، عوامل ساده ای که منجر به دود کردن مایکروفر می شود را بررسی کردیم. گاهی رعایت برخی نکات ساده سبب می شود که بتوانید بدون مشکل و طی مدت زمان طولانی از دستگاه خود استفاده کنید.

اما در صورت بروز مشکل و دود کردن دستگاه مایکروفر نیز نگران نباشید و حل این مشکل را به تعمیر کاران مجرب و متخصص بسپارید. مشکلاتی همچون اتصالی قطعات داخلی، ذوب شدن برخی اجزای به کار رفته در ساختار مایکروفر و … نیازمند بررسی های تخصصی افراد با تجربه است. بنابراین به منظور جلوگیری از آسیب های بیشتر به دستگاه که بدیهی است هزینه های بیشتری را نیز به همراه خواهد داشت، از تعمیر خودسرانه آن بپرهیزید و در اولین فرصت با یک تعمیرگاه تخصصی برای عیب یابی و تعمیر مایکروفر تماس بگیرید.

تکنسین های آی پی سرویس اصفهان با سال ها فعالیت در این زمینه و داشتن دانش به روز و آشنا به ساختار و طراحی انواع مایکروفر، مایکروویو، سولاردام و … در کم‌ترین زمان ممکن و با استفاده از تجیهزات مدرن، عیب یابی صحیح دستگاه شما را انجام می دهند و پس از تعمیر در اختیار شما قرار خواهند داد. برای استفاده از خدمات مرتبط با تعمیر مایکروفر و رفع مشکل دود کردن آن، از طریق شماره های درج شده در وبسایت با پرسنل آی پی سرویس اصفهان در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما